Odpowiedź na pytanie postawione w tytule raportu znajduje się w raporcie specjalnym, przygotowanym przez Klub Energetyczny, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Energetyki.
W raporcie pt. „Jakie jest zapotrzebowanie na wodór?” pokazujemy popyt, jaki deklarują takie branże jak energetyka i ciepłownictwo, ale również hutnictwo i transport. Jest to pierwsze w Polsce opracowanie, które w tak kompleksowy sposób pokazuje zapotrzebowania gospodarki na paliwo wodorowe.
Zawartość merytoryczna raportu:
Raport zawiera prognozę zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 roku, wynikającą ze zmian regulacyjnych oraz rynkowych. Poniżej znajdują się poruszone w publikacji obszary prognozy.
I. Kontekst regulacyjny – synteza najważniejszych regulacji kształtujących rynek wodoru
II. Wodór odnawialny jako paliwo w sektorze transportowym
III. Wodór odnawialny w przemyśle
- przemysł chemiczny – produkcja niskoemisyjnego amoniaku, e-metanolu oraz innych związków chemicznych takich jak nadtlenek wodoru, cykloheksan, itp.;
- przemysł hutniczy – produkcja niskoemisyjnej stali;
- przemysł rafineryjny;
- pozostałe obszary, w tym m.in. zastosowanie wodoru w produkcji szkła oraz przemyśle spożywczym
IV. Wodór odnawialny w energetyce
- Energetyka, w tym m.in. wykorzystanie wodoru jako magazynu energii, częściowe zastępowanie gazu wodorem (blendowanie) w jednostkach gazowych w Polsce;
- Ciepłownictwo – instalacje kogeneracyjne i poligeneracyjne;
- Elektroenergetyka
Raport został przygotowany przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z Instytutem Energetyki oraz Klubem Energetycznym.