Świata sprzed 2021 roku już nie ma

Facebook
Twitter
LinkedIn

Od transformacji energetycznej w Polsce nie ma odwrotu. To konieczność i wymóg chwili. Choć będzie kosztować ponad bilion złotych, to stwarza szansę przemiany krajowej gospodarki. Zmiany obejmą nie tylko branżę energetyczną, ale też  budownictwo i transport.

To wnioski z Energy Transition Congress, który 14 czerwca 2023 r., zorganizował w Warszawie Klub Energetyczny.

Tempo transformacji Polski a polityka klimatyczna UE

Uczestnicy wydarzenia dyskutowali o tempie transformacji energetycznej w Polsce w kontekście:

 • unijnej polityki klimatycznej
 • globalnych trendów
 • ograniczenia emisji
 • kosztów zmian gospodarczych 
 • możliwości finansowania projektów związanych z czystą energią.
 

Goście kongresu, wśród których byli eksperci i przedstawiciele biznesu, omawiali:

 • uwarunkowania realizacji inwestycji proklimatycznych, 
 • poprawy efektywności energetycznej w budownictwie 
 • upowszechnienia elektromobilności. Kongres odbywał się w specjalnej formule, a panele dyskusyjne na kluczowe tematy jak kierunki i finansowanie transformacji oraz ekologiczne budownictwo, elektromobilność poprzedziły krótkie debaty wprowadzające, każda z udziałem dwóch gości.

Kongres odbywał się w specjalnej formule. Panele dyskusyjne na kluczowe tematy poprzedziły krótkie debaty wprowadzające – każda z udziałem dwóch gości.

Dowiedz się więcej:

Koszty i korzyści transformacji energetycznej

Chcemy, by nasz kraj był suwerenny, bezpieczny i tani energetycznie. Chcemy rozpędzać gospodarkę i zachęcać inwestorów

Jej zdaniem Polska musi przygotować się „na zupełnie nową rzeczywistość europejską” z powodu napaści Rosji na Ukrainę. Drugim powodem jest presja związaną z przyspieszeniem realizacji przez Unię Europejską polityki klimatycznej. 

W kolejnych latach nastąpi zmiana miksu energetycznego, choć węgiel przez jakiś czas będzie paliwem zapewniającym moce dyspozycyjne. Potem tę rolę przejmą elektrownie atomowe – wielkoskalowe i małe (SMR-y). Potrzebne będą również stabilne źródła odnawialne. Dlatego tak ważna jest budowa morskich farm wiatrowych czy biogazowni.

Transformacja wiązać się będzie z olbrzymimi inwestycjami i kosztami. To dlatego, że w elektroenergetyce opartej obecnie na węglu (ponad 70 proc. produkcji energii) zmiany będą radykalne.

Gdy mówimy, że od 1,2 do 1,4 biliona złotych potrzeba na transformację energetyczną w Polsce, to kwoty mogą porażać. – W tej kwocie 700 mld zł potrzeba na inwestycje w nowe źródła energii i około 500 mln zł na infrastrukturę sieciową, ale wiele zależy od tempa realizacji tych projektów.

Choć nakłady będą olbrzymie, to – zdaniem wiceprezesa Pawlaka – jeśli Polska „nie pójdzie szybką ścieżką transformacyjną, poniesie koszty marginalizacji gospodarki. Według niego, nie da się pewnych procesów przeczekać. 

Wiceszef PFR szacuje, że 400 mld zł Polska może na sfinansowanie transformacji otrzymać ze środków unijnych, a także możliwa jest do wygenerowania kwota ok. 700-800 mld zł z środków komercyjnych i pomocowych.

Dowiedz się więcej:

Ekologiczne budownictwo przyspieszy

Podsumowanie panelu:

 • Przedstawiciele branży budowlanej dążą do poprawy efektywności energetycznej budynków. Skanska zakłada osiągnięcie zeroemisyjności do 2045 r. W realizacji ambitnego planu ma pomóc wprowadzanie do budynków pomp ciepła, paneli słonecznych i wiatraków. Innowacyjne rozwiązania mogą jednak podnieść koszty ekomieszkań o 2-5 proc. 
 • Dyrektywa UE nakłada od 2028 r. wymóg budowy zeroemisyjnych budynków. Zmienia to oczekiwania nabywców, którzy coraz bardziej zwracają uwagę na efektywność energetyczną. Ekologiczne rozwiązania w budownictwie zyskują na znaczeniu. Klienci doceniają korzyści związane oszczędnością energii, przekładającą się na niższy koszt utrzymania domów.

Kluczem stabilność systemu energetycznego

Podsumowanie panelu:

 • Przedstawiciele branży energetycznej pozytywnie ocenili aktualizację polskiej strategii energetycznej. Wśród największych wyzwań wymienili natomiast inwestycje sieciowe. To właśnie sieci stają się wąskim gardłem transformacji. Rosnąca stale liczba zielonych megawatów powoduje lawinę odmownych decyzji o przyłączeniu nowych źródeł.
 • Podkreślono potrzebę zapewnienia stabilności dostaw energii, przy jednoczesnej stopniowej redukcji wykorzystania węgla. Elektrownie węglowe zastąpić mają odnawialne źródła energii i bloki atomowe. Te ostatnie będą nowym stabilizatorem systemu energetycznego.
 • „Boom na OZE” musi być usystematyzowany i podporządkowany logicznemu systemowi zarządzania siecią. Potrzebna jest także analiza planów inwestycji prosumenckich, by system dystrybucyjny sprawnie działał.

Dowiedz się więcej:

Dopłaty i infrastruktura dla e-ciężarówek kluczem

Podsumowanie panelu:

 • Branża paliw alternatywnych wskazywała potrzebę przyspieszenia zmian w sektorze transportu dalekobieżnego. Pomogłyby w tym wyższe dopłaty państwa. 
 • Wyzwaniem jest brak dedykowanych punktów ładowania dla samochodów ciężarowych w Polsce, co utrudnia elektryfikację sektora. To istotne w kontekście unijnych wymagań dotyczących mocy ładowania do 2030 roku, które będą musiały być zabezpieczone na głównych szlakach komunikacyjnych.
 • Brak dedykowanych punktów ładowania dla ciężarówek utrudnia elektryfikację sektora. Elektryczne ciężarówki cieszą się zainteresowaniem, jednak ich sprzedaż jest jeszcze ograniczona. Popyt generują głównie firmy, które coraz bardziej uwzględniają aspekty ekologiczne.

Na kongresie omawiano ponadto finansowanie „zielonej zmiany”, zwracając uwagę na potrzebę dobrych projektów. Rząd ogłosił także kwotę około 15 mld zł na inwestycje w sieci energetyczne, kluczowe dla źródeł wytwórczych. Z kolei banki, ale też firmy i instytucje podkreślały zaangażowanie w finansowanie ekologicznych projektów zielonych, widząc potencjał w zmianie klimatycznej.

Dowiedz się więcej:

Podsumowanie

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  na stronie klubenergetyczny.pl/polityka-cookies/