Energetyka potrzebuje innowacji

Facebook
Twitter
LinkedIn

Współpraca branży energetycznej i startupów to konieczność. Polityka klimatyczna i transformacja energetyczna wymagają bowiem innowacyjnych projektów.

To główny wniosek z Energy Innovation Day „W poszukiwaniu ciepła, mniej znaczy więcej”. Wydarzenie odbyło się 4 4 kwietnia w Teatrze Kamienica w Warszawie z inicjatywy Klubu Energetycznego i Fundacji Startup Hub Poland

Konferencja przyciągnęła przedstawicieli  startupów, funduszy VC, spółek energetycznych, a także ludzi świata nauki oraz mediów. Wśród gości można wymienić reprezentantów firm ENEA Innowacje, KGHM Polska Miedź, Tauron, PGNiG Ventures i PGNiG Termika, ORLEN Ventures, PKO TFI a także Polskiego Funduszu Rozwoju, BGK, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Atende, GE-Hitachi Nuclear Energy oraz Urzędu Patentowego.

Energy Innovation Day było okazją nie tylko do bezpośredniego spotkania  i dyskusji  o możliwej współpracy. Nie zabrakło też dyskusji o barierach i oczekiwaniach obu stron, czyli tych, którzy mają projekty innowacyjne dla energetyki oraz instytucji i firm mogących je sfinansować.

Dowiedz się więcej o Energy Innovation Day:

Klient w centrum uwagi

W ramach odbywających się w czasie konferencji warsztatów dla startupów ich przedstawiciele dowiedzieli się:

  • jak skutecznie pozyskać finansowanie na kolejne etapy rozwoju projektów;
  • jak zaimplementować je w korporacji;
  • jak poznać nać oczekiwania energetyki w zakresie innowacji.

Przedstawiciele branży zgodnie zapewniali, że polska energetyka poszukuje nowoczesnych rozwiązań. Mają służyć przede wszystkim usprawnieniu obsługi klientów, poprawie sprawności i stopnia wykorzystania sieci i umożliwiać magazynowanie energii. Jednocześnie firmy sektora liczą na krajowe startupy. Te z kolei, oczekując wsparcia finansowego, powinny oferować projekty z szansami na komercjalizację.

Rozwój odnawialnych źródeł energii i rosnąca liczba prosumentów sprawiają, że szczególnego znaczenia nabierają innowacje usprawniające proces obsługi klientów. To klient w energetyce jest teraz najważniejszy. Zmieniła się filozofia podejścia do klienta i do rynku.

Innowacje w budowę bezpieczeństwa

W całym sektorze energetycznym w ostatnim 10-leciu zaszły radykalne zmiany. Wiąże się to z wdrażaniem polityki klimatycznej, co przesądza o rezygnacji z paliw kopalnych i nasuwa konieczność wdrażania innowacji w zakresie stabilizacji systemu elektroenergetycznego. 

Nie da się na niestabilnych i niesterowalnych – z powodu pogody – źródłach zbudować bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego każdy projekt w zakresie magazynowani ma tak duże znaczenie dla nas.

Oprócz magazynowania energii Enea chce inwestować także w rozwój smart grid, czyli systemów inteligentnego opomiarowania. Ona rozwiązania są istotne w kontekście budowania bezpieczeństwa energetycznego w systemie zdominowanym przez OZE.

Enea Innowacje oferuje współpracę startupom na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to typowa akceleracja, czyli weryfikacja projektów i ocena ich kosztów, a następnie dofinansowanie po decyzji o współpracy. Bardziej zaawansowanym oferowana jest druga forma – Venture Capital. Polega na poszukiwaniu możliwości finansowania we współpracy z innymi funduszami.

Dowiedz się więcej o Energy Innovation Day:

Nowe technologie szansą dekarbonizację

Możliwości współpracy ze startupami analizuje także  KGHM Polska Miedź. Miedziowy potentat realizuje strategię w zakresie transformacji energetycznej. Jednocześnie jest też producentem minerałów wyjątkowo potrzebnych do transformacji w skali globalnej.  Dlatego Innowacyjnych rozwiązań poszukuje w obu tych obszarach. 

Zdaniem dyrektora Departamentu Projektów Transformacyjnych KGHM Polska Miedź Radosława Żydoka w Polsce transformacja energetyczna wiąże się z wysokimi kosztami. Nie da się jednak zatrzymać „walca polityki klimatycznej”. 

Dla KGHM transformacja jest bardzo dużą szansą. Nie tylko miedź, ale także inne nasze metale będą potrzebne. Wykorzystuje się je w fotowoltaice i turbinach wiatrowych, a także autach elektrycznych. Ten biznes będzie rósł. Dlatego ważne są innowacje w redukcję gazów cieplarnianych i produkcję własnej energii z OZE.

KGHM należy do największych odbiorców energii elektrycznej w kraju. Zużywa jej około 3 TWh rocznie, czyli mniej więcej tyle, co duże miasto. Stąd innowacyjne rozwiązania, dające możliwości oszczędzania, są szczególnie istotne dla firmy. By zapewnić sobie przyszłość, KGHM ma plan dekarbonizacji. Chce wdrażać technologie, które w kolejnych latach dojrzeją i będzie je można wprowadzać na duża skalę.

Dowiedz się więcej o Energy Innovation Day:

Innowacje w zakresie zarządzanie energią

Wiceprezes Tauronu Patryk Demski wskazał na zaangażowanie firm sektora w pomoc swoim klientom – odbiorcom w zakresie transformacji energetycznej.

Mamy klientów energochłonnych i takich mieszkających w starych blokach. Dla tych drugich potrzebujemy szczególnie nowoczesnych rozwiązań. A im więcej przyłączonych źródeł odnawialnych, tym sieci są mniej sterowalne. Dlatego interesują nas projekty umożliwiające zarządzanie energią

Zdaniem wiceprezesa Turonu czasem na spotkaniach ze startupami powstaje wrażenie, że traktują współpracę tylko jako etap przejściowy, by móc rozwinąć projekt, a następnie sprzedać go z zyskiem za granicą.

Nowe technologie szansą dekarbonizację

Konferencja Energy Innovation Day była okazją do prezentacji wybranych rozwiązań innowacyjnych dla branży. Swoje projekty przedstawiło osiem startupów wybranych spośród kilkudziesięciu zgłoszonych do pierwszej edycji Energy Innovation Day. 

Wśród innowacyjnych rozwiązań znalazły się takie pomysły jak:

  •  bateria wykorzystującej energię jądrową,
  • narzędzie informatyczne umożliwiające określenie śladu węglowego małych i średnich podmiotów, 
  • słoneczny kolektor grzewczy, 
  • urządzenie do chłodzenia bez wykorzystania freonu, 
  • fotokatalityczny generator wodoru 
  • termoelektrolizer do wytwarzania wodoru z ciepła odpadowego.

Zwycięzca pierwszej edycji Energy Innovation Day

Zwycięzcą pierwszej edycji Energy Innovation Day została spółka mPower Green Tech. Nagrodzono jej czekiem na 20 tys. zł za mobilne urządzenie do przetwarzania biomasy i odpadów, z których otrzymuje się zieloną energię elektryczną, ciepło oraz zielony wodór. Reaktor SynGen przekształca wszystkie smoły i zanieczyszczenia organiczne (tj. istotne związki organiczne, substancje rakotwórcze, związki aromatyczne itp.) bez względu na poziom zanieczyszczeń w czysty gaz syntezowy.

Dowiedz się więcej o Energy Innovation Day:

Podsumowanie

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  na stronie klubenergetyczny.pl/polityka-cookies/